:::: MENU ::::

3 Haziran Emir Cerman’ın Doğum Günü…

Emir Cerman Yedi tepeden yedi kitaya konser

Bundan 30 yıl önce, 1984 yılının güzel bir pazar günü, 9 aylık heyecanlı bekleyişin sonunda, biricik oğlum Emir ’i kucağıma aldığım gündü. Sabaha karşı başlayan küçük gaz sancısını andıran ağrıların doğum sancısı olduğunu anlamam pek zor olmuştu. Nereden bilebilirdim, bu benim ilk bebeğimdi. Filmlerde izlediğimiz kadınların “amanın yetişin yandıım öldüüm” diye bağırdıkları türden ağrılar da değildi.

Oturduğumuz çatı katının boğazı gören manzarasına bakarak terasta dakikalarca yürüyüp, hala “gaz” dan kurtulamayınca saat tutmak aklıma gelmişti. Tabii ağrı aralarının 5 dakikada bir olması kafamda şimşekler çaktırmış, hemen günler öncesinden hazırladığım küçük bavulu kapının dibine koyup beklemeye başlamıştım.Ne mi bekliyorum  “haydi vakit geldi” dediğimde aynı filmlerde görülen tepkiyi veren kocamın telaşla hazırlanmasını 🙂 Evet sonunda tam hazırlanıp kapıya çıkarken asansör bizim katta durdu ve içinden o anda en son görmem gereken kişi babam çıkmaz mı, haydi bakalım bir şey anlamasın diye tornistan eve geri dönüş ve “kahve içer misin babacığım” sorusuna verdiği cevabı duymadan mutfağa kaçış ve ağrıya katlanmak için nefes egzersizi yapmaya devam.

O günlerde kalp damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle ani üzüntüler yaşamaması gereken annemin kulağına gitmesin diye babama binbir şaklabanlık yaptım. Adamcağızın da keyfi yerinde, anlatıyor da anlatıyor. Ben ise ne oturabiliyorum ne kalkabiliyorum, durum git gide vahimleşiyor. En sonunda aklıma, bir arkadaşımızın bizi kahve içmeye davet ettiğini söyleyip müsaade istemek geldi. Tabii bavulu almadan birlikte indik asansörle. O evlerine yürüdü, ben arabaya attım kendimi, kocam son hızla geri çıkıp bavulu aldı ve nihayet yola çıktık. Hastaneye girdik, ilk kontrol yapıldı, beni bir odaya aldılar ve sürpriz, sancılarım duruverdi. O kadar kasmışım ki kendimi, ortalık süt liman. Hemen doktorumu aradılar, kadıncağız tatili nedeniyle Tuzla’daki kardeşine ziyarete gitmiş. Bana ” Zeynep Doktor seni tekrar kontrol edecek ve bana durumu bildirecek gerekirse eve gidersin” der demez, can havliyle haykırdım “kesinlikle olmaz. Eve girince bir daha çıkamayabilirim, bakarsınız yine babam uğrar, ben en iyisi şurada bekleyeyim” dediğimde, akşamüstüne doğru geleceğini söyleyip beni rahatlattı.

Saatler geçmek bilmiyordu, gazeteler, magazinler, TV programları vs derken nihayet doktorum geldi ve kontrolü bitince de müjdeyi verdi “haydi hazırlan suni sancı ile başlayacağız” bende bir sevinç bir sevinç. Yaşlı bebek hemşiresi elinde lavmanla gelene kadar da keyfime diyecek yoktu 🙂 Bundan sonrası hızlandırılmış film gibiydi. Suni sancı ile normal sancı arasındaki tek fark sadece süreleri, buna inanın, acı aynı derecede can yakıcı. Nasıl bir acı diye merak ediyorsanız şöyle diyebiliriz; şiddetle bağırsaklarınız bozulmuş ama asla çıkış yolu yok, hayal edebildiniz mi ağrının şiddetini? Bütün bu keşmekeşte bana can yoldaşlığı eden arkadaşım Jale de ikinci bebeğine hamileydi “ya ben bu fasılları unutup neden tekrar hamile kalmışım” demez mi, onca can acısına rağmen gözümden yaşlar gelerek gülmüştüm.

Sonunda, “vakit geldi” diyerek beni sedyeye koyup doğumhaneye doğru yola çıkardılar. İşte o an yaşanan acı, ağrı her neyse sanki bir anda hafifledi, kaybolmadı, ama aylardır heyecanla beklediğim bebeğime kavuşacağım anın yaklaşmış olması fikri harikaydı.

Doğumhanede yattığım yerin tam karşısında kocaman bir saat vardı. Oğlumun doğduğu ve sağlam olduğunun söylenmesi sırasında saat tam 18.05 idi. Yer yüzündeki hiç bir örnek o anda hissettiklerimi anlatmaya yetmez.

Canım oğlum; iyi ki doğmuşsun, teşekkür ederim beni hep mutlu eden ve gururlandıran bir evlat olduğun için. Doğum günün kutlu olsun, karşına hep iyi insanlar çıksın, yaşayacağın her gün bir öncekinden daha mutlu olsun, bedenin ve ruhun her daim sağlıklı olsun, ihtiyacı olanlarla sevgiyle paylaşacağın kadar da çok paran olsun.

 


11 Comments

 • sanem |

  Amin diyorum bütün dileklerine Müge ablacığım.Oğlunla birlikte sağlıklı,huzurlu,mutlu nice yıllar geçirmenizi diliyorum.İyi ki doğmuş Emir Cerman:)

 • Muge Cerman |

  Sevgili Sanem ne zarif bir dostsun, sabah sabah yüzüme kocaman bir gülümseme kondurdun. Teşekkür ederim güzel satırların için, dileklerin hepimiz için gerçekleşsin. İlerideki yaşlarında, seni de hep hatırlayıp mutlu eden dostların olsun.
  Harika bir gün diliyorum.
  Sevgiyle kucakladım

 • Muge Cerman |

  Teşekkür ederim güzel dileklerine, sen de evladının hep güzel günlerini gör ve hep gurur duyduğun evlat olsun.

 • CUNEYT DEGERLI |

  Nice yıllar olsun Emir’e..
  Sağlık, mutluluk, başarı ve bereket dolu yılları ailesiyle, tüm sevdikleri ve sevenleriyle birlikte güzelliklerle yaşasın dilerim ki…
  Bebekliği ve çocukluğu hep hatırımda, çok tatlı ve çok sevimli bir çocuktu 🙂 Şimdi de çok yakışıklı ve bu yakışıklılığa başarısını da ekleyerek perçinleştirmiş bir delikanlı, maşallah…
  Tüm güzel dileklerinin Emir için gerçek olduğu yepyeni yaşlar olsun Müge abla.
  Selamlar ve sevgiler.

 • nilüfer |

  Sevgili arkadaşım,
  Mükemmel bir evlat yetiştirmişsin… Emir’in dünya çapında daha nice başarılı işlere imza atacağını ben biliyorum. Allah ikinize de sağlıklı ve uzun bir ömür versin.
  İkinizi de kocaman öpüyorum…

 • Muge Cerman |

  Sevgili Cüneyt ne güzel satırlar bunlar, sizler de 3 kardeş hep kibar ve güleryüzlüydünüz, teşekkür ederim güzel dileklerine. Sizlere de evlatlarınızın güzel günlerini görmenizi diliyorum.

 • Muge Cerman |

  Canım Nilüferim, teşekkür ederim güzel dileklerin için, senin de çok başarılı bir evladın var, sen de onun başarılarıyla gururlan hep ve iyi günlerini gör. Sevgiyle kucaklıyorum.

 • Burcu Karakelle |

  Canım Mügecim,

  Bu dünyaya Emir’i kazandırdığın için sana kocaman bir öpücük ve de sımsıkı bir sarılma.
  İkinizi de çok seviyorum.

  İyi ki varsınız.

  The Kınalı 🙂

 • Muge Cerman |

  Canım Kınalım teşekkür ederim güzel sözlerin için, sen de iyi ki varsın. Sevgiyle kucakladım.

 • hakan turkkusu |

  ne mutlu sana Emir gibi bir evladın, ne mutlu Emir’e senin gibi bir anneciği olduğu için 🙂

So, what do you think ?