:::: MENU ::::

Allacciate le Cinture / Kemerlerinizi Bağlayın

Sevgili Duygu Kutlu’nun davetiyle, Feriye sinemasında gerçekleştirilen öngösterimle izleme şansı buldum yönetmenliğini Ferzan Özpetek’in yaptığı Allacciate le Cinture/Kemerlerinizi Bağlayın filmini.
bar sahnesiFerzan Özpetek’in sinema dilini seviyorum. Hayatın tam içinden günlük olayları alıp, bir masal aleminden yansıtmasını izlemeye bayılıyorum. Arka planda çalan ustaca seçilmiş, içinize işleyen melodilerı de ayrıca keyif veriyor izlerken, kendinizi bu masal alemine kaptırıp gitmenize neden oluyor.
Oyunculuklar, mekanlar, görüntüler, minik gibi görünen anlamlı detaylar, hep sizi o masal aleminde oradan oraya uçurup savurmak için özenle seçilmişler. Erotizmin sınırlarında dolaşan kareler de; Özpetek’in erkek bedenine saygı duruşu gibi, rahatsız edici değil, tam kararında.
fabio ve antonioElena (Kasia Smutniak) ve Antonio’nun (Francesco Arca) kavgayla başlayan; tutkuya dönüşen aşklarının 13 yıllık hikayesi Allacciate le Cinture/Kemerlerinizi Bağlayın.
Başroldeki oyunculardan çok, yardımcı oyunculardan etkilendim izlerken. Ekzantrik teyze rolünde Elena Sofia Ricci, Elena’nın en yakın dostu gay arkadaşı Fabio rolünde 20 li yaşlarındaki Mehmet Günsür’ü anımsatan Filippo Scicchitano, Elena’nın hastanede oda arkadaşı ve teyzesi kadar eksantrik bir başka kadın Egle rolünde Paola Minaccioni, Antonio’nun kuaför metresi Maricla rolünde Luisa Ranieri ve isim bilgisine ulaşamadığım ama Elena ile Antonio’nun kızlarını canlandıran minik oyuncuyu hayranlıkla izledim.
Elena ve MariclaKarakterlerin; hayatın akışı içerisinde birbirleriyle kesişen yolları, kaderlerine dokunuşları ustaca anlatılıyor filmde . Elena’nın Antonio’ya “Seni olduğun gibi sevdim, değiştirmeye çalışmadım” dediği duygusal yoğunluklu sahne; ilişkilerine olmadık anlamlar yükleyen ve hayatındaki erkeğii hayalindeki prense çevirmeye çalışıp, hem kendini hem de sevdiğini mutsuz eden hemcinslerime ders niteliğindeydi.
Güney İtalya’nın turistik yerleşimlerinden Lecce’de çekilen filmin hikaye ve senaryosu Ferzan Özpetek ile Gianni Romoli’ye ait. Gian Filippo Corticelli’nin görüntü yönetmenliğini üstlendiği film 14 Mart cuma günü gösterime giriyor.
Ülkenin bunaltıcı gündeminden biraz olsun uzaklaşmak ve güzel müzikler eşliğinde bir aşk masalı izlemek isterseniz haftasonu kendinize vakit ayırın ve bu filme şans verin derim.


So, what do you think ?