:::: MENU ::::

“Ateşi ve ihaneti gördük… Dayandık” Nazım Hikmet

Ateşi ve ihaneti gördük
Dayandık
Dayandık her yanda,
dayandık İzmir’de, Aydın’da,
Adana’da dayandık.
Dayandık, Urfa’da, Maraş’ta, Antep’te…  Nazım Hikmet

Yine dayanıyoruz Nazım Üstadım, 8 yıldır dayanıyoruz; hukuku guguk edenlere, analarımıza sövenlere, yüzümüze tükürenlere, paramızı pul edenlere, memleketi parsel parsel satanlara dayanıp duruyoruz. Daha ne kadar dayanacağız ben de merak ediyorum.
Hemen her gün şu satırları hatırlıyorum olan biteni izledikçe:
“Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil isgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha Elim ve daha Vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, İKTiDARA SAHiP OLANLAR GAFLET  ve DALALET ve hattâ HIYANET içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.”

Kollarım iki yanıma düşmüş, ellerim yumruk olmuş, dişlerimi sıkıyorum, çenem ağrıyor, dayanıyorum dayanmaya çalışıyorum.


2 Comments

  • banu kerse |

    Zor bir dönemden geçiyoruz . Ama geçecek , bitecek. Biz Atatürk’ün çocuklarıyız , pabuc bırakmayız hainlere.

  • İş Dünyası |

    Tesadüfen Nazım Hikmet’in şiirini gördüğüm burada yorum yapmadan geçmek istemedim. Gerçekten beni kendime getirdiniz, ben alışıyorum sanıyordum bu duruma, gün olur da devran döner bekleyişim vardı ama bu bekleyişin tepki göstermemem için bir neden olmadığının farkına varmamı sağladınız, teşekkürler. Sinirlenme hakkımızı da elimizden alacak değiller ya.

    Saygılarımla…

So, what do you think ?