:::: MENU ::::

Babam olmadan geçecek ilk babalar günü

17 haziran sabahın erken saatlerinde veda etti hayata babacığım. Son haftalarda durumu iyice ağırlaşmıştı. Kızkardeşim arayıp hıçkırıklarla haberi verdiğinde, ağlamak yerine derin bir huzur kapladı önce içimi, belki garip gelecek sizlere ama çilesi bitti diye düşündüm. Kardeşimi sakinleştirmeye çalışıp telefonu kapattıktan sonra, vedalaştım onunla kendi yöntemlerimle. Birlikte geçirdiğimiz en eğlenceli anıları çağırdım aklıma. Son günlerindeki çaresiz ve hasta görüntüsü yerine, en sağlıklı ve gülümseyen fotoğraflarını taradım hafızamda. Merdivenleri dörder dörder çıkan, muzip,  hayat dolu, delişmen, hiperaktif adamın toprak olacağı fikri garip geliyor hala. Babam

Vurulduğu anda kurşunun acısını hissedemeyenler gibiyim, acı tazeyken yazıyorum bu satırları. Arkasından ağlanması yerine en sevdiği fıkraların anlatılıp, etraftan geçen kızlara göz süzülüp çapkın tavırlarla sataşılmasını isterdi sanırm çılgın denizci.
Denizci olduğunu duyanlara garip gelecek bir şekilde sigara içmeyen, bir kadeh içince uyuklamaya başlayan, briç dışında kağıt oyunlarından pek hoşlanmayan, her oynadığında tavlayı koltuğunuzun altına dertop ediveren biriydi babam.
Yedi denizi dolaşmış, her limanda dostlar edinmiş, gezmeyi, müzik dinlemeyi, dans etmeyi, şakalar yapmayı, dostlarla yenen uzun yemekleri seven, Türkay Türkaydın, benim babam.

Yüksek Denizcilik Okulu mezunu, çakı gibi bir başmühendis, gezmediği deniz ve ülke kalmamış bir Atatürk genci. İki kız çocuktan sonra gelen oğlunun doğum haberini Kiel kanalında alıp “yetti bana denizler” deyip uzunca süre karada bizlerle vakit geçiren babam.

Bana boğazın soğuk sularında yüzmeyi öğreten; dansın hayatın en keyif veren şeylerinden biri olduğunu anlamamı sağlayan, küçük yaşlardan yabancı diyarları görmenin yeni insanlarla tanışmanın harika olduğunu öğreten bir dosttu babam.

Yarın onsuz geçecek ilk babalar günü olacak.
Aradığın huzura kavuş ve nur içinde yat babacığım.


11 Comments

 • deniz atak |

  Müge Ablacığım,

  Başın sağolsun şimdi öğrendim ben de……Geçmişimden, en mutlu geçen yıllarımdan, hatıralarımda hep gülen yüzü ve iyi kalbiyle yer alan biri daha gitti. Son yıllarda hiç görüşemesek de çocukluğumun çok uzun bir bölümünü beraber geçirdiğim, babamın ve annemin dostu Türkay Amcam huzur içinde yatsın…. Dualarım onun için…..

 • İdris Cin |

  Başınız sağolsun Müge Hanım. Allah mekanını cennet eylesin, sizlere de sabırlar versin inşallah.

  Selamlar, Saygılar

 • Pazarlama Cadısı |

  Huzur içinde yatsın. Ağır olacak elbette ve elbette üzüleceksin. Tekrar söylüyorum, sakın içine atma. Yaz, anlat, ağla. Ama nasıl rahat ediyorsan o şekilde paylaş.

 • Melis Tetik |

  Islklar icinde, huzur icinde yatsin Muge ablacim..
  (size mesajimda acikladigim sebeplerden gec ogrendim ama su an bile tum kalbim sizinle)
  Bize bir yakinimizi kaybetmenin, onu anmanin, uzuntunun bile en zarif sekilde, en aydinlik en umut dolu en iyimser seklini yasattiginiz ve bu uzuntunuzde bile ornek oldugunuz icin cok tesekkur ediyorum ben kendi adima..
  Ne mutlu ki babaniz, sizin gibi bir evlada, Emir gibi bir toruna sahip oldu, bugune kadar size burada eslik etti, bundan boyle eminim ki tum isigiyla hem sizin hem de Emir’in uzerinde daha da cok parlayacak, buldugu huzur ile sizin de yolunuzu aydinlatacak, o daima sizlerle hatta bu sayede bizlerle de olacak..
  Karanliga teslim olmayip bu zor anlarda aydinligi gormeyi secerek, bu yeni sinavinizi daha simdiden basari ile veriyorsunuz ya, size gipta etmemek elde degil.. İyi ki varsiniz, sizi sevgi ile kocaman kucakliyorum.. ++

 • sedef |

  Canım Mügecim,

  Ben ayakta uyuyormuşum… Şimdi Burcudan aldığım haberle, göz ucuyla baktığımda babalar günü yazısı zannettiğim yazının aslını esasını, detaylı okuyup öğrendim. Canım başın sağolsun. Yazabilecek güzel anıların olduğu için kutsanmışlığını görüp bir parça içime su serpildi… Anı biriktirebilmiş olmanız büyük şans, ama kaybının büyüklüğü karşısında hiçç birşeyin yeterli olmayacağını ancak tahmin edebiliyorum. Tek söyleyebileceğim: sabrın gönlüne ve ruhuna, tüm ailene de daha siz düşünmeden, aramadan gelmesi…

  Lütfen taziyelerimi kabul et geç olarak da olsa…

  Sevgiyle kucakladım,

  Sedef

 • sanem |

  Müge ablacım başınız sağolsun.Allah mekanını cennet etsin babacığınızın.Sizden iyi olmasın bir başka ablamda babalar gününden önce babasını yitirmiş.Allahım sizlere sabırlar versin.Her zaman yanınızdayız.

So, what do you think ?