:::: MENU ::::

Benim için 23 Nisan

berke

Ben Berke Türkaydın, Müge Çerman’ın yeğeniyim. Bu gün halamın blogunda konuk yazar olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın benim için önemini anlatacağım.  Bu bayram, Mustafa Kemal Atatürk’ün biz çocuklara verdiği en büyük hediyelerden biridir. Her 23 Nisan’da, dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’ye gelen çocuklar, çeşitli şenlikler ve aktivitelerle bu bayramı kutlamaktadır.
toren2 Bu şenlik ve aktiviteler spor dallarını da kapsamaktadır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen bir spor aktivitesinde, eskrim sporuyla uğraşan biri olarak, 20-22 Nisan 2007 tarihinde bir eskrim turnuvasına katılmıştım.  Turnuva Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenmişti.Turnuvaya Türkiye dışından,Amerika Birleşik Devletleri,Gürcistan,Ürdün,KKTC,Bulgaristan ve Romanya’dan sporcular da katılmıştı.Turnuva sonucunda 13 yaş altı erkek epe branşında şampiyon olmuştum ve çok mutluluk duymuştum.
Beni şampiyon olmamdan daha çok sevindiren başka şeyler de vardı.Farklı ülkelerden farklı çocuklarla bir arada olmuş,tanışmış ve güzel vakit geçirmiştim. toren Turnuva bizim yeni dostluklar edinmemizi sağlamıştı.Gelen çocuklarla; kültürlerimiz,bu bayramın nasıl ortaya çıktığı ve spor yaşantımız gibi çeşitli konular hakkında konuşmuştuk.Birbirlerini belki de hayatları boyunca göremeyecek kişiler orada toplanmış ve dost olmuşlardı.
İşte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının en güzel yanı budur.Farklı ülkelerin çocuklarını birbirine bağlayan, onlara barışı öğreten ve kardeş olduğunu hatırlatan bu bayram; Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü ve büyük bir lider olduğunun ispatıdır.


6 Comments

 • Ercan Bülbül |

  Berke’ cim 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını çok güzel anlatmışsın seni tebrik ediyorum. Bayramını kutluyorum.

 • ece nur güvenç |

  berke benim eskrim sporu sayesinde tanıştığım arkadaşım.aynı sporu yapıp aynı duyguları yaşamışız ve o yaşadığı duyguları hepimiz adına çok güzel bir şekilde ifade etmiş.linkin bulunduğu sitede adını görmek ve yazdığı bu güzel bir o kadar da anlamlı yazıyı okumak çok gurur verici.berkeciğim umarım yorumlar seni yazı yaşamında dahada yüreklendirir.bunu farklı konularda farklı yazılarını görmeyi gerçekten çok istediğim için söylüyorum ve tebrik ediyorum.bir Türk Gencinin vatanına ,atasına ,kendisine armağan edilen bayrama ,dünya barışı ve kardeşliğine verdiği önemi dile getirebiliceği en güzel yazıyı yazmışsın.tekrar hem yazın için hem de hissettiklerin için seni kutluyorum arkadaşım.

 • Ayhan |

  Sevgili Berke,

  23 Nisanın anlamını ve taşıdığı önemi çok güzel örneklerle belirtmişsin.
  Bu bayramın kıymetini her geçen yıl çok daha net anlayacağını umuyorum. Şampiyonluğunu geçte olsa kutluyor yaşamın boyunca 23 Nisan çocuğu olarak kalmanı diliyorum.

  Sevgiler,

  Ayhan

  ** Müge hanım, size de bu örnek davranışınız için hürmetlerimi yolluyorum… 🙂

So, what do you think ?