:::: MENU ::::

Okur Sayınızı Nasıl Arttırırsınız ?

Blog yazmaya başladığımda, keyfimce yazabilmek için reklam almadan bu işi sürdürmeye karar vermiştim. Yıllardır da bu konuda gelen teklifleri nazikçe geri çeviriyorum. Amacım hem kendimi oyalamak, hem de okuyanları eğlendirecek, bilgilendirecek yazılar yazmak. Ben de yüzbinlerce kişi tarafından okunan bir blog yazarı olmak isterdim ama bunun için gerçekten çok fazla emek harcamak gerektiğini de adım gibi biliyorum 🙂

violets

Sadece vakit geçirmek ve oyalanmak amacıyla yazmıyorsanız, okur sayınızı arttırmak için gayret göstermelisiniz. Size günde 50.000 yeni okur/takipçi kazandıracağını söyleyen şarlatanlara kulak asmayın. Böyle sihirli formüller yok, olsa bile uzun vadede işinize yaramayacakları herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir.

Blogunuza dışarıdan bakmayı öğrenin, sayfayı oluşturan ve yazıları yazan siz değilmişsiniz gibi yeniden değerlendirin hepsini. Kendinize şu soruları da sormayı deneyin:
-Bu blogu okumaktan keyif alır mısınız?
-İçerikler ilginizi çekiyor mu?
-Görseller konuyla ilgili ve özgün mü?
-Sosyal medya paylaşım düğmeleri doğru çalışıyor mu?
-Takip düğmesi işe yarar ve görünür bir yerde mi?
Bu sorulara evet cevabı verdiğinizde önemli bir adımı başarıyla atmış sayılırsınız.

İkinci adım devamlılığı sağlamak olmalı. Siz de benim gibi bu konuyu gayet iyi bilen ama uygulamakta zorlananlardansanız ve okur sayınızı mutlaka yükseltmeyi hedefliyorsanız her hafta yeni bir yazı yazmalısınız. Blogunuza abone olup, heyecanla yeni yazınızı bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattığınızda hızla okur kaybedeceğinizi de bilmelisiniz. Okur sadakati konusunda en önemli anahtar ve bana göre gerçek “sihirli formül” devamlılık sağlamanız ve sıkça yazmanızdır.

Blogunuzu başkaları için ilginç hale getiren en önemli malzeme yazdıklarınızdır. Bu nedenle yazdıklarınızın ilginç, bilgilendirici ve iyi yazılmış olmasına özen göstermelisiniz. Dilbilgisi hataları okuyana işkence oluyorsa hızla blogunuzu terk edecektir. İnternet üzerinde çok sayıda kaynaktan doğrulama yapabilir, word dökümanından yazım denetimi yardımı da alabilirsiniz.

Bir diğer önemli detay da yazınızda kullanacağınız fotograf, infografik veya diğer görsellerdir. Kişisel tercihim, genellikle kendi çektiğim fotografları kullanmaktan yana tabii. Eğer başka birinin fotografını kullanmak zorunda kalırsam da mutlaka kaynak belirtmeye çalışırım.

wisterias

Diğer blog yazarlarıyla etkileşimde olmak, yazdıklarını paylaşmak, okuyup beğendiğiniz yazılarına yorum bırakmak da önemli bir detay. Tabii sizin blogunuza bırakılan yorumları da mutlaka cevaplayın, yorum yazan geri dönüp okumasa bile, sizin önem verdiğinizin bilinmesi gerekir.

Blogunuzu okutmanın en önemli adımı içerik ama diğer bir önemli nokta da yazdıklarınızın görünürlüğünü sağlamanızdır. Sosyal medya paylaşım düğmelerinizin önemi de burada devreye giriyor. Google Plus, Twitter, Facebook, Instagram vs üzerinde yazınızın linkini etkileyici bir görselle paylaşmanız size yeni okurlar kazandıracaktır. Toplulukların önemini de asla göz ardı etmemelisiniz, paylaşımlarınızda blog topluluklarını etiketlemeyi ihmal etmeyin lütfen.

Buraya kadar okuduklarınızı uyguladığınızda hemen mucize yaratmasa da, uzun vadede size yarar sağlayacağından eminim. Umarım okuduklarınız sizin de hoşunuza gitmiştir ve yardımı olacağını düşündüğünüz dostlarınızla da paylaşırsınız. Tekrar hatırlatmak isterim gerçek mucize formül; ilgi çekici içerik yaratıp, düzenli yazmak bunu asla unutmayın.
Sevgiyle ve muhabbetle…


8 Comments

 • semi |

  Müge Hanım, blog yazma olayını çok güzel özetlemişsiniz. Herkes için çok faydalı olacak. Sevgiler…

 • Muge Cerman |

  Çok teşekkür ederim nazik yorumuna değerli dost. Umarım önerimi kendim de uygular ve daha kısa aralarla yeni yazlar yayınlarım 🙂
  Sevgiyle ve muhabbetle…

 • Momentos (Sezer) |

  Merhaba..Blogunuzu Bolat beyin sayfasından gördüm. Bu yazınızı özellikle blog hayatına yeni adım atmış kuzenime tavsiye edeceğim 🙂 çok aydınlatıcı. Elinize sağlık paylaşımnız için. Sevgiler, 🙂

 • Muge Cerman |

  Nazik yorumunuza çok teşekkür ederim. Bolat Üstadıma da hem bana yeni bir okur kazandırdığı, hem de harika bir blogla yolumu kesiştirdiği için teşekkür ederim. Yazılarınıza bayıldım, sabahın kör saati olmasına rağmen dayanamayıp son yazınızı hemen paylaştım. Kuzeninize de başarılar diliyorum, yazılarını heyecanla bekleyeceğim. Blog linkini epostama yollarsanız çok sevinirim.
  Sevgiyle ve muhabbetle…

 • Momentos |

  Çok teşekkürler Müge hanım.. beğenmenize sevindim yazılarımı. Kuzenim şu an bloğunu düzenliyor, açtığında seve seve linkini paylaşırım. Sevgiler

 • Muge Cerman |

  Heyecanla bekleyeceğim blog linkini.
  Sevgiyle ve muhabbetle…

 • Melis |

  Merhaba, çok güzel tespitleri sade biçimde anlatmışsınız, elinize sağlık. Ben de uzun yıllardır blog yazıyorum, yazmak benim için pek özel bir fiil. Dediğiniz gibi reklamdan uzak bir blog olsun istiyorum, hatta çok okunduğunda garip bir tereddüt geliyor içime. İstemesem de okunduğunu bildiğim için bazen “Onu yazmasam mı acaba şimdi?” hissi geliyor ve hemen bertaraf etmeye gayret ediyorum bu hissi, zira orası benim bahçem. Sade tasarım, samimi ve zorlama olmayan içerik, ferah görsellerse beni bir bloğa çeken en önemli şeyler oluyor.

 • Muge Cerman |

  Nazik yorumunuza çok teşekkür ederim. Blogunuzu da hemen takibe aldım, yazılarınızı okuyup paylaşmaya başladım. Gönlünüzden geçtiği gibi yazın, bloglarımız bizim oyun alanımız, sevdiğimizi beğendiğimizi yazıp paylaşmaya devam. Sevgiyle ve muhabbetle…

So, what do you think ?