:::: MENU ::::

“Ve o saat, bir milletin kaderini değiştirdi…”

Gözyaşlarına boğulduğum bir armağan aldım bugün. Veda filminin tanıtımı için hazırlanan siyah çok şık  bir kutuydu beni ağlatan. Film ile ilgili epey bilgi ve görsel paylaşıldı, videolarını da izledim ama bu kutuyu almak beni daha çok etkiledi. Tanıtım dosyasını kaldırıp köstekli saati görünce sel oldu gözyaşlarım. “Ve o saat, bir milletin kaderini değiştirdi…” Anılar, sesler, görüntüler üşüşüverdiler.
Ailemde Çanakkale’de, Kurtuluş savaşlarında şehit olan büyüklerim var, gazi bir büyük dayıyı tanımak şerefine de erişmiştim. Bizler için Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının, Cumhuriyet’in, vatan sevgisinin önemi büyüktür. Şimdilerde moda olan aşağılama ve karalamaları içim acıyarak izliyorum. Yapılanları küçümsemek olsa olsa cahilliktir bana göre. Düşman işgali altında; silahsız, parasız, umutsuz insanları bir araya toplayıp, onlara ümmet olmayı değil millet olmayı öğreten, özgürlüğe koşmaları için yol gösterenlere saygım sonsuz. Veda filmini izlemek için 26 şubat tarihini heyecanla bekliyorum.
Teşekkürler emeği geçen herkese; yönetmeninden oyuncusuna, montajcısından ışıkçısına, set işçisinden, tanıtım ekibine… sağolun varolun.
Yazımı yazarken arka planda “Manastırın Ortasında” türküsü çalıyordu. Şuradan dinleyebilirsiniz.
Filmin detaylı tanıtımına videolarına ve görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.


3 Comments

 • yicit |

  Benim de evde bir köstekli saatim var. Seda geçen yıl çok sevdiğimi bildiği için almıştı.
  Ne zaman bakınsam, aklıma aynı şey gelir. Bir de dedem. Ne çok severdi o fiyakayı.. Ben tam 4 yıl askerlik yaptım derdi bana.. Benim için Cumhuriyet ve Tarih, o köstek işe açılır kapanırdı.

 • Canip ZİLAN |

  Ben de merakla bekliyorum 26 Şubat tarihini.Gönderilen hediye sizin için bu filmi daha da anlamlı kılıyor.Vizyona girmesini bekleyelim sonra da kendimizce filmi iyi ya da kötü eleştirelim…

 • Altuğ Gürkaynak |

  Çok hoş bir hediye olmuş. Sanırım ben de dedemin kösteklisine geçiş yapacağım yakında. Kol saati beni çok rahatsız ediyor uzun süredir, takamıyorum.

  Sizin gibi benim de Çanakkale’de şehit büyük büyük dedem ve anne tarafından, Kurtuluş savaşı gazisi bir başka büyük dedem var. Şu dönemdeki hislerimiz sizinle ortak.

  26 Şubat’ı iple çekiyorum.

So, what do you think ?