:::: MENU ::::

“Yedi Tepe’den Yedi Kıta’ya Ritm Tutturacak Genç Adam”ı Tanıyınız

Okuyacağınız satırları benden önce davranıp yazan canım dostuma teşekkür ediyorum.
Konuk yazar : Didem Özbahçeci Sönmez

Sezen Aksu ve Emir Cerman

Bugün bir Can Dündar yazısı yazmak istedim 🙂

Tarih 3 Aralık 2009, yer İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı. Sahnede dev kadın Sezen Aksu, 4 tane pırıl pırıl genç müzisyene eşlik ediyor. Yıllardır onun gönüllerimize, kulaklarımıza kazınmış parçalarından bazılarını bu 4 genç senfonik olarak yeniden düzenlemiş ve onları çoşkuyla seslendiriyor.

Bu gecenin mimarı, bütün bu sahnedekileri bir araya getiren o dörtlüden biri var ki Emir Çerman. Bu ismi bir yere kaydedin ve günü gediğinde “ben onun ilk konserini dinlemiştim” demenin gururunu yaşayın. Kendi çıktığı müzik yolculuğunda, okuduğu dünyanın en önemli müzik okulunu Berklee College’ı ülkesine seçmelere getirmeye ikna eden, her aşamasında titizlikle çalışan ve yer alan müzisyenliğinin yanı sıra iyi de bir organizatör olan bu genç adamın takipçisi olun. 25 yaşında kendine ektikleriyle yetinmeyip, ülkesine de katkıda bulunmak için çabalayan Berklee College of Music’ın 2. kuşak Arif Mardin’i olmaya aday Emir Çerman, ilerde yapacaklarının ilk sinyalini dün akşam“Yedi Tepe’den Yedi Kıta’ya ıstanbul’un Ritmi” konserinde ilk büyük organizasyonuyla ortaya koydu.

İşte dün akşamı o salonda olmayanlar için özetleyebilecek tarihe düşülmüş bir not.

 

Dün akşam o salonda olup, yüreklerimize düşen notları da eklemek isterim……
Emir’ciğim yıllar önce yapmak istediklerini anlatırken, Sezen Aksu ile çalmak, aynı sahnede olmak paylaştığın hayallerinden biriydi. Dün akşam gösterdin ki; bunun için yıllarca beklemen gerekmedi, hatta hayali gerçeğe dönüştürmenin örneğini yaşattın kendine ve hepimize. Buradaki ilk konserinde Sezen Aksu ile aynı sahnede …”Gülümse” parçasını karşılıklı yorumlayışınıza gözyaşları ile tanıklık ettik. Bestelerini dinlerken coştuk hep birlikte.

Bu yılın başında Sezen Aksu’nun bir açık hava konserine gittmiştik, ön sırada Çağan Irmak oturuyordu. Her parça bitişince yerinden fırlıyor, ellerini parçalarcasına alkışlıyor ve çığlık çığlığa BRAVO diye bağırıyordu. Dün akşam kendimi sürekli Çağan Irmak gibi hissettim. Ben bunlara bir de japon çizgi filimlerindeki gibi gözyaşını ekledim.

Annenin tanımadığımız tüm arkadaş ve dostlarıyla çıkışta tanışırken, hayatımda ilk kez gördüğüm insanlara sarılma ihtiyacı duydum. Hepimizin gözleri yaşlı, birbirimizle paylaştığımız tek duygu; bize yaşattığın inanılmaz gurur ve mutluluktu.
Sana hep “yolun açık, şansın bol olsun” diye temennide bulundum. Yolunu; kendi ellerinle açık hale getirdiğine şahitlik ettik. Geriye yalnızca, onlarca kez ŞANSIN BOL OLSUN, ŞANSIN BOL OLSUN demek istiyorum.

Bize böylesine çoskulu duygular yaşattığın, gururun, mutluluğun ve hazzın ne demek olduğunu hissettirdiğin için yürekten teşekkürler ve sevgiler “SANATÇI”  🙂

Yolun hep çok açık, şansın bol olsun….
Sonsuz sevgilerimle
Didem Özbahçeci Sönmez


5 Comments

 • Demet Aksu |

  Dün akşam orada olmak kelimelere sığamayacak, tarif edilemeyecek kadar olağanüstü bir duyguydu. Bende oradaydım, Çağdaş Eğitim Vakfı’nın yaklaşık 50 kadar bursiyeri, hep beraber, gönüllü olarak bu gecenin gerçekleşmesinde bir katkımız bir tuzumuz olsun istedik. Ama eminim hiç bir arkadaşımız böylesine harika bir geceyle karşılaşacağını tahmin etmemiştir. Genç Yeteneklerle, özellikle Emir’le ne kadar gururlandık anlatamam. Evet belkide yıllar sonra, Emir’in ilk konserindeydim, kulisteydim ve o harika çocuklarla tanışma fırsatım oldu diyebileceğim ve bunun olmasını da tüm kalbimle diliyorum..
  Sevgiler Demet

 • Sandy |

  Simdi bu yaziyi okurken tuylerim diken diken oluyor. Emir i ilk tanidgim gunu dusunuyorum hayatimda hayallerine bu kadar inanan bu kadar bagli azimli guclu birini daha tanimamistim ve bugun goruyorum ki bunlarin hepsi gercekmis. Hayatta bana dediklerini asla unutmayacagim bir insan Emir, dedigini yapti ve yapacak da !. Seninle gurur duyuyoruz Emir’cim. Yolun hep acik olsun. Keske orda olup ben de bu konseri izleyebilseydim , her zaman oldugu gibi seni o hayranlik, gurur ve basarinla hissettirdigin tum coskuyla izleyebilseydim kismet degilmis, ama eminim ki her zaman oldugu gibi cok iyiydin .Daha sonrakilere insallah 🙂 Bol Sans … Sansi yaratan insan :)))

 • neva |

  Sevgili Emir, seninle tanışmadık, ancak başarılarını takip etmeye çalışıyorum. Yürekten kutlarım. Daha nice başarılarına tanık olacağımdan eminim. Yolun açık olsun.

  Sevgili Müge Cerman, gözlerinizdeki ışıltının kaynağını şimdi çok daha iyi anladım.

 • Burçay |

  Orada değildim ama gurur duydum. Sadece hayal edenlerin hayalleri gerçek olurmuş…Emir’de hayal edenlerden ama böylesine tatlı bir anneden destek almak ve onun oğlu olmakta büyük bir etken olsa gerek…
  İzmir’deyim ama hep kalbimdesiniz…
  En içten sevgilerimle…

So, what do you think ?