:::: MENU ::::

Hayalinde müzik, müziğinde hayalleri olan bir genç… Emir Cerman


Hayalindeki müzikle yola çıkan, müziğinde hayallerini canlandıran bir gencin hikayesi bu. Müzik tutkusunun peşini bırakmayan, aklına koyduğu; “Arif Mardin” olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Emir Cerman’ın hikayesi. 2008 yılı ocak başında Boston’da Berklee College of Music’te başladığı eğitimini bitiren ve 6 mayıs 2011 günü diploma töreninde göğsümü gururla dolduran bir evladın hikayesi.  
Henüz karnımdayken, dinlediğim müziklerle mutlu olduğunu hissettiğim, bebekken uykuya dalması için o zamanlar en güzel radyo istasyonu olan TRT3 ten klasik müzik dinlettiğim, büyüdükçe müziğe olan tutkusu artan, ama maddi olanaklarım yeterli olmadığı için bu konuda eğitim almasını sağlayamadığım kuzum, kendi kendine gitar ve klavyeyi çalmasını öğrendi. Sonra sevgili dost Sebla’nın babası rahmetli Erol Pekcan’ın davulunu odasının baş köşesine koyunca da müzik onun için farklı bir noktaya yerleşti. O günlere kadar rock müzikle haşır neşir olan oğlum, jazz dinleyip yeni tınılar keşfetmeye başlamıştı. Birlikte müzik yaptığı arkadaşlarıyla farklı bir müzik türünü keşfediyorlardı. Sonra besteler, denemeler, ufak konserler derken 2002 yılında AKM sahnesinde Erol Pekcan anma gecesinde çok sayıda ünlü sanatçıyla sahneye çıktı. Sanırım gerçek sahne tozunu ilk kez o akşam yuttu. 2003 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında grubuyla Genç Caz kapanış konserinde sahne aldılar. Çeşitli etkinliklerde konuk grup oldular, Roxy Müzik ödüllerinde finale bile kaldılar. Grubuyla beraber uzunca süre barlarda, tatil merkezlerinde kalabalık izleyici gruplarını eğlendirdiler. Besteler, düzenlemeler stüdyosunun ayrılmaz parçalarıydı. “Yüzyılın Lideri Atatürk” bestesi için sevgili dost Erhan Cerrahoğlu ve Demo Production desteğiyle yaptığı klip, kısa sürede dikkat çekti ve özel günlerde televizyonlarda yayınlanır oldu. İşte tam bu aralarda Berklee konusu gündeme gelmeye başladı. Müzik eğitiminin olmaması onu durdurmuyordu, ama kendine çizdiği yolda ilerlemesini zorlaştırabilirdi. İki yıl hayal kırıklığı ile sonuçlanan başvurular nedeniyle, hayaline ancak 2007 de kavuşabildi.
Dünyanın diğer ucunda, Kuala Lumpur’da sınava gitmek için Dubai havaalanında sabahlayıp, aktarma uçağını beklerken beni arayıp “Anne ben o sınavı kazanacağım biliyorum, sonra da o okula gideceğim, bunu da biliyorum, ilk işim hemen bu sınavı İstanbul’da da yapmaları için kiminle görüşmem, kimi ikna etmem gerekiyorsa etmek olacak ve başkalarının bu sıkıntıları çekmemesini sağlayacağım” diyen sesi kulaklarımda yankılanıyor. Yaptı da, 2009 yılı kasımında Berklee yetkilileri Istanbul’a geldi ve onlarca Türk öğrenciye dünyanın en keyifli okulunda öğrenim yapma şansı tanıdı. Şimdi her yıl, Türkiye’de hem seçme sınavı yapıyorlar, hem de sertifika programları uyguluyorlar.
Emir’in hayalinin gerçek olmasına yardımcı olan çok sayıda dosta da teşekkür etmek istiyorum buradan. Hepsinin tek tek adlarını yazamıyorum; hem Emir, hem de ben onlara hep minnettar kalacağız. Her başımız darlandığında yanımızda oldukları , bize kendimizi yalnız ve çaresiz hissettirmedikleri için hepsine tekrar tekrar teşekkürler.
Bir ebeveyn için en mutlu anlar; yetiştirdikleri evlatların başarılarına tanık oldukları anlardır. Bana bu mutluluğu oğlumun yanında olarak yaşama şansı sağlayan dostlarıma da ne kadar teşekkür etsem az. Diploma töreninden bir gece önce hem öğrencilerin, hem de ünlü sanatçıların sahne aldığı bir konser vardı. Konserin sonlarına doğru Emir; Rhythm Of The Universe projesinin detaylarının ve Berklee hakkındaki düşüncelerinin yer aldığı kısa bir konuşma yaptı. Binlerce kişinin yer aldığı o devasa salonda sahnenin iki yanında ve arkasında yer alan büyük perdelere görüntüsü yansıdığında, daha konuşmasına başlamadan ben gözyaşlarına boğulmuştum bile. Zaman ne çabuk geçivermişti ve sahneye çok yakışan, kendinden emin duruşlu bu genç adama ne çabuk dönüşmüştü benim sarı kafalı bebeğim. Sözlerini bitirdiğinde, salon alkıştan inlerken ben de boğazımdaki yumruları temizlemeye çalışıyordum.
Ertesi gün aynı salonda, yüzlerce öğrenci ile diplomasını alan ve kep fırlatan oğlum yine göğsümü gururla doldurmuştu. Ona hayallerini gerçekleştirmesi için en büyük fırsatı veren, yıllardır kendi evlatlarından ayrı tutmayıp inanan, destek olan manevi anne babası Canan ve Doğan Bolak da aynı duyguları paylaşıyorlardı. Onlara teşekkür etmeye, duygularımı anlatmaya kelimelerim yetmez, hep iyi günler görmelerini ve kendi evlatlarının da hep başarılarına tanık olmalarını diliyorum. Evladı olan bütün dostlarım da bu mutlu anları yaşarlar umarım.
Şimdi; Emirimin yolculuğunun en zorlu bölümü başladı. Kafasındaki iş planlarını gerçekleştirmek, hayallerine onu bir adım daha yaklaştıran projesini tamamlayıp, sponsor desteğiyle dünyanın çeşitli noktalarında sahne almasını sağlamak.
Hem oğluma, hem de manevi evladım kabul ettiğim bütün yetenekli arkadaşlarına başarılar diliyorum.
Yolunuz ve bahtınız açık olsun evlatlarım.

Edit:Başlık cümlesi sevgili Hakan Tükkuşu‘nun Emir için hazırladığı bir yazıdan alıntıdır, kredi belirtmeyi atlamışım özür dilerim.


15 Comments

 • Müge Şekercioğlu |

  Gözlerim dolu dolu yazıyorum bu mesajı Sevgili Adaşım…..

  Emir’in azmi ve başarısının haklı gururu başta annesi olarak size ve tüm milletimize ait. Ne mutlu ki böyle gençlerimiz var. Emir’in başarılarına daha nice önemli projelerde tanık olacağımıza eminim. Sizi ve Emir’i canı gönülden tebrik ederim.

  Sevgilerimle,
  Müge Şekercioğlu

 • turkkusu |

  emir “örnek” bir evlat, sen ise “örnek” bir ebeveyn… her ikinizi de kutlarım…

 • Gülçin |

  Gerçekten tebrik ederim. İnşallah bir gün ben de bu duyguları yaşarım. Çünkü benim kızım da 11 yaşından beri Berklee diyor da başka bir şey demiyor. Bir şeyi çok istersen olurmuş. O, dileğinden hiç vazgeçmedi. Bakalım, göreceğiz.

  Emir’e yolculuğunda başarılar. Sevgiler,

  Gülçin

 • Oksan Ocaktürk |

  Bence de Emir’in başarısı örnek olsun tüm gençlere.
  Tebrik ederim ikinizi de. Ne kadar gurur duysanız yeridir.
  En içten sevgilerimle devamını dilerim.

 • Binnur Akhun Önen |

  Gurur duydum. Gurur duydum. Okurken ağladım. Nazar degmesin. Güzel oglunun yüzü hep gülsün sevgili Müge Cerman. Tüm evlatların hayallerini gerceklestirmesi umuduyla… sevgiler ve tebrikler.

 • reyhan gencer(Myself70) |

  Merhabalar,
  ben Youtube sitesinde de benzer şeyler yazmıştım. Oğlumunda böyle bir yolda ilerlemesini isterim. Türkiyede sınav kaygıları yaşayan ve sadece akademik başarıya odaklanmış olan aileler arasında kalmanın yalnızlığını yaşıyorum. Allaha duva ediyorum oğlum inşallah sevdiği ve inandığı işi yapar …
  Sevgiler,Reyhan

 • Deniz |

  Okurken gözlerimin dolacağını tahmin etmiyordum, bir anne evladını destekliyorsa o evladın başaramayacağı hiç bir şey yoktur.. Başarılarının devamını diliyorum Emir.

 • tarih84 |

  Akıllarına koydukları şeylere kavuşan insanlara helal olsun sadece başarmakla kalmayıp diğer gönül vermişlere yol da açmış. Bravo Emir 🙂

 • Sinem Atamsoy Koşar |

  Sevgili Müge Hanımcım, öncelikle sizi ve sevgili oğlunuzu tüm kalbimle tebrik ediyorum.Ne mutlu size,ne mutlu milletimize ki böyle saygın,değerleri ve idealleri olan gençler ve arkalarında sizin gibi kıymetleri anneler var..Emir 13 yaşındaki kızım İlayda Erten in idolü ve onun yolunda ilerlemek için elinden geleni yapıyor..Umarım bir gün ben de en az sizin kadar hayallerinin peşinden giden ve bunu değerlerinden birşey kaybetmeden gerçekleştiren kızımla en az şimdiki kadar gurur duyarım.
  Emir’in yolu açık,şansı bol olsun.
  Sevgimle,
  Sinem A.Koşar

 • alp |

  Aman nazar değmesin! Bize bu çocuklardan daha çok lazım! Ben ülkemin geleceğinden umutluyum. Böyle anneler böyle oğullar olduğu müddetçe, devletimiz daim kalacak ve muassır medeniyetin ölçüsü gene biz olacağız:)

 • sanem |

  41 kere maşallahh Allah bağışlasın.Oğlunun daha nice başarılarını gururla göresin Müge ablam.Yolu hep açık olsun..

 • Müge |

  Gurur duydum böyle bir evlat yetiştirdiğiniz için sizinle ve azmi, inancı ve başarısı için Emir’le. Tebrikler!

 • Sinem |

  Sevgili Müge Hanım,

  Telefon konuşmamız esnasında paylaştıklarınızdan tüylerim diken diken olmuştu. Çok duygulanmış ve gururlanmıştım. Sonra bu yazınızı okurkende gururdan ağladığınızı anlattığınız satırları okurkende aynı duyguları paylaştım. Nasıl güzel bir evlat yetiştirmişsiniz!!! Duygulandım, gururlandım, inanılmaz mutlu oldum. Yolu açık, yıldızı parlak olsun…..Mutluluk ve sevgi hep yanında olsun…..
  Sevgiler.

 • Muge Cerman |

  Sinem Hanımcığım nazik yorumunuza ve güzel dileklerinize çok teşekkür ederim. Sizin oğlunuz da dünyanın diğer ucunda çok başarılı olsun, siz de onun hep iyi günlerini görün.

So, what do you think ?